ONAF Soğutma Tipindeki Trafo Kazanları

Kullanıcı Oyu:  / 9
En KötüEn İyi 

Elektrik trafolarında ana sıcaklık artış sebebi bakır kayıpları yani I2R’dir. Bunun yanında hysteresis & eddy akım kayıpları da sıcaklık artışına neden olmasına rağmen, bakır kayıplarının miktarının yanında bu faktör ihmal edilebilir boyuttadır. Oluşan sıcaklık artışı giderilmezse trafo sıcaklığı yükselerek trafonun izolasyon yapısını bozar ve trafo zarar görür. Bu yüzden trafo iç sıcaklığını, izin verilen aralıkta tutmak, trafonun izolasyon ömrünü uzatarak trafonun güvenli ve düzgün çalışmasını sağlar.

ONAF TİP SOĞUTMA
(Oil Natural Air Forced)

Bu yöntem genellikle güç trafolarında kullanılan bir soğutma tekniğidir. Genel olarak yağ dolaşımı konvansiyonel olarak ve hava teması fan aracılığı ile tatbik edilen trafo kazan tipi anlamında gelmektedir. (ONAF=Oil Natural Air Forced). Sıcak yağın doğal konvansiyonel dolaşımı soğutma sisteminde değerlendirilmektedir. Transformatör bobininin ürettiği ısı ile ısısı ve doğal olarak kinetik enerjisi yükselen yağ molekülleri kazan içerisinde yukarı doğru hareket ederek burada bulunan soğuk yağ molekülleri ile yer değiştirir. Yukarı kısımlara hareket eden bu sıcak yağ molekülleri dalga duvarlar veya radyatörlerin içerisinden geçerken bu soğutma ünitelerine dışarıdan pervaneler aracılığı ile tatbik edilen hava akımı sayesinde ısılarını daha çabuk bir şekilde atmosfere ileterek soğurlar.

ONAF soğutma tekniğinde transformatör kazanının içerisindeki yağ devir hareketini yük altında iken sürekli olarak tekrarlar. Bu sistemde yağın soğumasını hızlandıran etken yağın atmosfer ile temas yüzeyinin arttırılması ve ısınan bu yüzeylere dışarıdan hava akımının tatbik edilmesidir. Bu sebeple çeşitli tüp borular, dalga duvarlar veya radyatörler trafo kazanına monte edilerek kazanın yüzey alanı arttırılır ve trafo kazanının üzerine yerleştirilen hava fanları ile de daha hızlı bir soğutma elde edilir. Yukarıda ONAF soğutma tekniğinin sade bir çizimi gösterilmektedir.

Language

Bizden Haberler

Kurulduğu günden bugüne, birçok başarılı projeye imza atan Okuyan Metal Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti., tecrübe, bilgi ve ticaret ahlakını 2013 yılı itibariyle trafo kazanı, dalga duvar ve radyatör üretiminde sizlere sunmaktadır.

Fabrika adresimiz:
Keresteciler Sanayi Sitesi 1.Cadde No:69-71
Saray-Kazan-ANKARA

Telefon:
0 312 815 3107

Faks:
0 312 815 3108

Site İçi Arama

Okuyan Metal Ltd.Şti.

Birçok başarılı projeye imza atan Okuyan Metal tecrübe, bilgi ve ticaret ahlakını trafo kazanı, dalga duvar ve radyatör üretiminde sizlere sunmaktadır.

Kataloğumuzu İndirin

Okuyan Metal Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin 2013 yılı ürün ve hizmet kataloğunu bilgisayarınıza indirmek için lütfen tıklayın.

Bize Ulaşın

Adres: Keresteciler Sanayi Sitesi 1.Cadde No:69-71
Saray-Kazan-ANKARA
Telefon: 0 312 815 3107
Fax: 0 312 815 3108
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.